11°C
ANTALYA HAVA DURUMU11°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN telefon

Bizden Haberler

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu

“Türkiye’nin yanındayız”

- +

Serik Belediyesi ve Türk Hava Yolları işbirliğinde düzenlenen ‘Türkiye-Ukrayna Turizm Zirvesi’ için Antalya’da bulunan Ukrayna’nın Zaporozhye Belediye Başkan Yardımcısı Zaychenko, “İstanbul’daki terör saldırısını lanetliyorum, Türkiye’nin yanındayız” dedi

Serik Belediyesi tarafından organize edilen Türkiye Ukrayna Turizm Zirvesi, iki ülkeden siyasetçileri, belediye başkanlarını, turizmcileri ve gazetecileri biraraya getirdi. Karşılıklı görüşmelerin yapıldığı, yeni yatırım alanlarının konuşulduğu zirve de turizm ve ticaret hacminin geliştirilmesi için karşılıklı görüşmeler yapıldı.

‘Türkiye-Ukrayna Turizm Zirvesi’ için Antalya’da bulunan Zaporozhye Belediye Başkan Yardımcısı Natalia Zaychenko ve Ukrayna’dan gazeteciler, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC)’yi ziyaret etti. Ukraynalı gazeteciler basın müzesini ziyaret etti, burada AGC Başkanı Mevlüt Yeni’den bilgi aldı. Daha sonra toplantı salonuna geçen heyet Antalyalı gazetecilerle sohbet etti. AGC Başkanı Mevlüt Yeni, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çok mutlu olduk meslektaşlarımızı burada görmekten. Mesleki olarak her konuda biz bize konuşabiliriz. Meslektaşlarımızın bu konuda rahat olmalarını istiyorum. Başkan yardırıcımızın meslektaşımız olduğunu biliyorum. Bizim de Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel gazetecidir ve cemiyetimizin üyesidir. Yaklaşık 1 ay önce Kiev’de birkaç meslektaşımızla bir araya gelip bir yemek yiyip tanışmıştık, mesleki konularda bilgi alışverişinde bulunmuştuk. Akdeniz Manşet Gazetesi Tüzel Kişi Temsilcisi Murat Çiçek arkadaşımız bizlere orada yardımcı oldu. Bu ziyaret de yine Sayın Çiçek önderliğinde gerçekleşiyor. Kendisine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Gazetecilik gün geçtikçe zorlaşıyor
Yeni, gazeteciliğin gün geçtikçe zorlaştığına değinerek, “Türkiye’deki gazetecilik mesleğini eminim ki Ukraynalı gazeteciler takip ediyor. Bizler de Ukrayna’daki gazetecilik çalışmalarını, gazetecilerin karşılaştıkları sorunları problemleri takip ediyoruz. Zor bir mesleği yaptığımızın farkındayız. Bazen yazdıklarımız insanları mutsuz eder, bazen mutlu eder. Bir gerçek var dünyada gazetecilik mesleği her gün zorlaşıyor. Hayatımıza giren teknolojik faaliyetler, coğrafyamızdaki zorluklardan ilk etkilenen meslek güvenlik kuvvetlerinden sonra gazetecilerdir. Terörün olmadığı huzur içinde olan ülkelerde gazetecilik yapmak tabii ki daha kolay. Her şeyden önce Türkiye gerçeklerini bilmek lazım” dedi.

Antalya ve Ukrayna iş birliği çağrısı
Siyaseten Ukrayna ile Türkiye’yi sorun yaşamayan iki ülke olarak gördüğünün altını çizen Yeni, “Bu yarın sorun olmayacak anlamı taşımıyor. Çok iyi geçindiğimiz ülkeler ile de olağanüstü sorunlar yaşayabildik. Bu noktada gazetecilerin önemli görevleri var ülkeleri birbirine uzaklaştırma ve yakınlaştırmada. Ülkeleri ve halkları yaptığı haberlerle medya yönlendiriyor. Siz ne yazarsanız halk ona inanıyor. Türkiye’yi kötü gösterirseniz Türkiye Ukrayna halkının gözünde kötü, iyi gösterirseniz iyidir. Gazeteciler her zaman doğruları yazmak zorundadır. İstanbul’da bir terör olayı yaşadık polislerimizi ve vatandaşımızı şehit verdik. Bir kez daha bu salondan dünyanın neresinde terör varsa her neresinde masum insanlar katlediyorsa bir gazeteci olarak sert bir dilde kınıyor ve lanetliyorum. Cemiyet olarak Ukraynalı meslektaşlarımızla mesleki konularda iş birliği yapmak istediğimizin bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Karşılıklı gidip gelelim, mesleki konularımızı konuşalım. Birbirimizden öğreneceğimiz şeyler olabilir, katkılar olabilir. En azından Antalya ve Ukrayna arasında doğruları gösteren birtakım faaliyetler yapabiliriz” dedi.

Sizleri destekliyor, başsağlığı diliyoruz
Başkan Yeni’den sonra söz alan Zaporozhye Belediye Başkan Yardımcısı Natalia Zaychenko ise, tüm Ukraynalı gazetecilerin terörü lanetleyerek kınadığına dikkat çekti. Natalia Zaychenko, “Biz de 2 yıldır savaşın olduğu ön bölgede bulunuyoruz. Terörü lanetliyoruz. Sizleri destekliyor, başsağlığı diliyoruz. Her zaman yanınızdayız” dedi. Hedeflerinin Zaporozhye’yi turistik merkez yapmak olduğunu sözlerine ekleyen Zaychenko, “Buradaki televizyon kanallarını meslektaşlarımı çok merak ediyorum. Burada televizyon kanalına da çıkmak istiyorum. Gazetecileri ülkeme davet ediyorum” dedi.

Gönül rahatlığı ile Antalya’da tatil
Ziyarette bulunan Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık da, Ukraynalı heyeti ağırlamaktan, ev sahibi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Belediye başkanı olarak herkesle iyi diyalog kurmaya çalışıyorum. Gazetecilerle daha iyi diyalog kurmak istiyorum. Bu yerli olur, yabancı olur hiç fark etmez. Bizim yapmak istediklerimizi topluma en iyi anlatan insanlar sizlersiniz. Bu bilinçle sizleri Antalya’ya davet etmiş olduk. Son dönemlerde hem Ukrayna’nın hem de Türkiye’nin kendine has sıkıntıları oldu. Bizim bölgemizde herhangi bir sıkıntı yok gayet huzurlu sağılıklı bir bölge. Gönül rahatlığı ile Antalya’ya, Belek’e, Serik’e gelip tatil yapabilir Ukraynalı dostlarımız. Bizler de sizlere gelmek isteriz. Dostluklar, ön yargıların kalkması çok önemli. İnsanların birbirini tanıması çok önemli. Bizim amacımız Ukrayna ile kalıcı dostluklar oluşturmak, kaynaşmaktır” ifadelerine yer verdi.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.