33°C
ANTALYA HAVA DURUMU33°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN telefon

Dernek Hakkında

- +

AGF KİMLİĞİ 

12 Eylül 2013 tarihinde merkezi Antalya’da kurulan Akdeniz Gazeteciler Federasyonunu (AGF) ilk olarak Antalya Gazeteciler Cemiyeti(AGC), Isparta Gazeteciler Cemiyeti (IGC), Burdur Gazeteciler Cemiyeti (BGC), Hatay Gazeteciler Cemiyeti(HGC), Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti (OCBGC) ve Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KBGC)  tarafından kurulmuştur. Daha sonra sırasıyla Akdeniz’in önemli bir parçası olan, Türk toprağı KKTC’de faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Turizm Yazarları Derneği(KITUYAD), yine  Akdeniz Bölgesindeki Gazete Sahipleri tarafından kurulmuş olan Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği AGSD ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) federasyona üye olan meslek kuruluşlarıdır.

Federasyonumuzun amacı;

İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün Türkiye’de tam olarak gerçekleşmesini sağlamak.

Haber alma ve kamuoyunu bilgilendirme hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesinin yolunu açmak.

Akdeniz Bölgesinde Basın, yayın, görsel, işitsel ve elektronik yayıncılık mesleğinde çalışanların ve onların bağlı bulundukları kurumların hak ve menfaatlerini koruyarak geliştirmek, kültürel gelişmelerin, ekonomik ve sosyal refah düzeylerinin yükselmesine katkıda bulunmak.

Bütün bu amaçlara ulaşılması için devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, halkın gerçekleri öğrenme hakkına Anayasa’dan alınan güçle sahip çıkmak.