33°C
ANTALYA HAVA DURUMU33°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN telefon

Haberler

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Kahramanmaraş’ta bir araya geldi

- +

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, “Emeğe ve emekçiye çok kıymet veriyoruz. Bölge gazeteciliğinin sorunlarını, dertlerini Akdeniz Gazeteciler Federasyonu kendi derdi olarak görüyor. Dolayısıyla burada alacağımız kararlar bizim bölge gazeteciliğinin sorunlarını, dertlerini çözeceğine kimsenin kuşkusu olmasın. Biz güçlü bir örgütüz” dedi. Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin organizasyonu ile Akdeniz Gazeteciler Federasyonuna bağlı Antalya, Kıbrıs, Mersin, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Burdur, Isparta ve Gaziantep illerinin Cemiyet Başkanlarının katılacağıYönetim Kurulu Toplantısı, Kahramanmaraş’ta başladı.Basının önemini gelişen teknoloji ile birlikte basının duracağı pozisyonun belirlenmesi, basının yaşadığı genel sıkıntıların konuşulacağı toplantı Kahramanmaraş’ta 2 gün sürecek. Federasyona bağlı 15 gazeteci, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboynu’nun davetlisi olarak şehri gezecek. Ayrıca heyet kent protokolü ile de bir araya gelecek.

“BİZİM İÇİN ÇOK ANLAMLI BİR GÜN”

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni,cemiyet ziyaretinde yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kahramanmaraş bizim yönetim kurulu toplantılarımıza 3’üncü defa ev sahipliği yapıyor. Kahramanmaraş bizim Akdeniz’de sınırımız. Buraya geldiğimizde sadece meslektaşlarımızla kaynaşmıyoruz. Şehri yönetenlerle kaynaşıyoruz. Burada yörenin tarihi ve turistik değerlerini görme imkânı buluyoruz. Yine yörenin ki Kahramanmaraş’ımızın çok özel tatları var. Bunları tadıyoruz. Ama en önemlisi de mesleki sorunlarımızı konuşuyoruz. Buradaki gazetecilerin sıkıntıları, dertleri nedir? Bunları tespit ediyoruz. Dolayısıyla bugün bizim için çok anlamlı bir gün. Buradaki meslektaşlarımızla bir araya geldik. Ben Aslan Başkanımıza bizi ağırladığı için çok teşekkür ediyorum. Burada emekçi arkadaşlarla bir araya geldik. Onların da burada olduğumuz süre içerisinde sıkıntılarını ve dertlerini dinleyeceğiz.”

GAZETECİ DEĞİŞİMİ VE ÖDÜL YARIŞMASI MÜJDESİ

sözlerinin devamında oldukça önemli müjdeler veren Başkan Yeni,yurt dışındaki birkaç ülkeyle temas halinde olduklarını ve ilerleyen zamanlarda her ilden birer 2’şer kişi yurt dışındaki gazetecilikle ilgili bilgi sahibi olması için yurt dışına davet edeceklerini söyledi. Ayrıca Başkan Yeni, bu yılın sonunda güzel bir organizasyonla bölgedeki gazetecilerle beraber bir ödül töreni düzenleyeceklerini sözlerine ekledi. Başkan Yeni, “Bu yılın sonunda Akdeniz Gazeteciler Federasyonu olarak Akdeniz bölgesindeki yılın başarılı gazetecilerini seçeceğiz. Bu bizim üye cemiyetlerimizin olduğu illerdeki emekçi meslektaşlarımızın emeğini takdir eden, emeğin değerini ve kıymetini ortaya koyan özel bir yarışma olacak. Bunu çeşitli alanlarda ve kategorilerde yapacağız ve bu yarışmanın kararını da Kahramanmaraş toplantımızda alacağız. Kriterleri de yakında internet sitemizden duyuracağız. Emeğe ve emekçiye çok kıymet veriyoruz. Bölge gazeteciliğinin sorunlarını, dertlerini Akdeniz Gazeteciler Federasyonu kendi derdi olarak görüyor. Dolayısıyla burada alacağımız kararlar bizim bölge gazeteciliğinin sorunlarını, dertlerini çözeceğine kimsenin kuşkusu olmasın. Biz güçlü bir örgütüz. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu içerisinde bir ülkemiz var. Oda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Dolayısıyla hem Kıbrıs hem Akdeniz’deki illerle birlikte medya köprüsü vazifesi görevi görerek oradaki meslektaşlarımızla da özel çalışmalar yapacağız. Ben Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nda dış ilişkilerden sorumluyum. Dışarı ülkelerdeki medya örgütleriyle konfederasyonumuz çeşitli partnerlik çalışmaları yaparak kendimize partner ülke seçerek bölgedeki genç meslektaşlarımızın ufkunu açacak gazeteci değişimleri yapmak istiyoruz. Şu ana kadar Azerbaycan, Çin, Rusya ve Almanya ile temas halindeyiz. İlerleyen günlerde yâda yıllarda her ilden birer yâda 2’şer arkadaşımızı çeşitli ülkelere davet ederek oradaki mesleki deneyimleri göstermek istiyoruz. Bu bir vizyon projedir. Bizim federasyonumuz her gittiği ilde mutlaka faydalı ve yararlı çalışmalar yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANIMIZIN FİKİRLERİNİ VE DÜŞÜNCELERİNİ DESTEKLİYORUZ”

Toplantıya ev sahipliği yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkanı Arslan Deveboynu, şöyle konuştu: “Bugün Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na bağlı Akdeniz Gazeteciler Federasyonu olarak bir araya gelerek bir yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu arada tabii illerden gelen arkadaşlarımızın her biri her ilin kendi cemiyet başkanları. Yönetim Kurulu toplantımızda da başkanımızın bazı arkadaşlarımızla olan güzel haberler aldık.  Başkanımızdan yurt dışı için gazeteci değişimi müjdesi duyduk. Başkanımızın bu fikirlerini ve düşüncelerini destekliyoruz.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.