33°C
ANTALYA HAVA DURUMU33°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN telefon

Bizden Haberler

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu

AKDENİZ GAZETECİLER FEDERASYONU 23 NİSAN’I GURURLA KUTLUYOR

- +

“Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 101. yıldönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı  bir kez daha kutlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

23 Nisan tarihi, yakın Türk tarihinin en önemli kritik eşiklerinden, dönüm noktalarından, kilometre taşlarından biri olarak tarihe geçmiştir!..

TBMM’nin açılışı, bir Meclis olmaktan öte, savaşlar kazanan, yeni bir devlet kuran bir sürecin başlangıcıdır aynı zamanda…         

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, umutların tükendiği, yoklukların ve güçlüklerin yaşandığı bir dönemde açılması, geleceğimizi aydınlatan önemli bir tarihi gelişme olmuştur. Büyük  Türk milletinin uyanışını gerçekleştirerek işgal girişimlerine başkaldıran, Yüce Atatürk’ün önderliğinde yürüttüğü Kurtuluş Savaşıyla, tarih önünde büyük bir sınav vererek, haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı günü, gurur ve coşkuyla kutluyoruz.

Bu bayram, TBMM‘nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti‘nin 1927’de ilan ettiği ve ilk’i Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu.

23 Nisan; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği, padişah’tan alıp halk’a vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı ise; savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

23 Nisan, ‘milli egemenlik, milli irade, cumhuriyet, demokrasi, özgürlükler’ gibi kavramlarla iç içe, ilişkili olduğu için, gazetecilik, basın, medya dünyası için de büyük önem taşımaktadır. Çünkü; gazetecilik mesleğini doğru bir şekilde yapabilmek, halkı, kamuoyunu bilgilendirebilmek için, hele günümüzün hızla gelişen teknoloji, iletişim çağında, bu fonksiyonları ifa edebilmek için, 23 Nisan’ın, TBMM’nin, Cumhuriyet ve demokrasi kazanımlarının kıymetini çok iyi bilmeliyiz.

Türkiye’nin, Anadolu coğrafyasının en güzel bölgelerinden biri olan, Batı Akdeniz ve Doğu Akdeniz’de, tüm basın bileşenlerini temsil eden en güçlü bölge medya kuruluşu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu, bu özel günün ruhunu, özünü anlama temennisiyle, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 101. yıl dönümü coşkusuna, korona gölgesinde, zorlu salgın koşullarında olsak bile tüm benliğimizle katılıyor, milletimizle bu sevinci yürekten paylaşıyoruz…”

AGF GENEL BAŞKANI  VE YÖNETİM KURULU  

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.